Çeyizinde mutfak listende olması gereken ihtiyaçlar nelerdir?

Evlilik teklifi yapıldı, kahveler içildi, nişan törenleri bitti ve nihayet evlilik hazırlıkları başladı.
Süremiz kısa ya da uzun fark etmez, bu hazırlık döneminde biraz yorulacağız ve adına tatlı telaşlar diyerek muradımıza ereceğiz.
Çeyiz düzerken akla gelen hazırlıkların başında “Mutfak Alışverişi” vardır.
Alışverişe başlamadan önce bir mutfak listesi oluşturmak gerektiğini düşünerek sizler için kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre değişen ancak her daim kullanacağınız öncelikli ürünleri derledik. Bu liste, genel olarak evlilik sonrasında mutfakta ihtiyaç duyabileceğiniz temel gereçlerin çoğunluğunu kapsamaktadır.
Mutfakta olması gereken temel mutfak gereçleri, günlük yemek hazırlığı ve pişirme işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılan eşyaları içerir. İşte mutfakta bulunması önerilen temel mutfak gereçleri:

Tencere ve Tava Seti

•    1 Takım Çelik Tencere Seti 
Bunun için size Taç’ın 18/10 paslanmaz çelik Hera İndüksiyon Tabanlı 8 Parça Çelik Tencere Setini öneririz.
•    1 Takım Döküm Tencere Seti
Mutfakta en çok tercih edilen tencere grubunda yer alan döküm serisi tencerelerde yemek yapmak oldukça pratik. Pişirdiğiniz yemeklerin lezzeti açısından vazgeçilmeziniz olacak döküm tencere grubunda sizlere önerimiz Taç Carabella Döküm Tencere setleri olacaktır.
•    1 Adet Tava ve Sahan Seti 
Bu set mutfakta elinizin altında olması gereken en önemli yardımcınız olacaktır.
Bunun için sizlere önerimiz Taç döküm tava setleri, granit tava setleri olacaktır.
Set grubunda yer alan Viva Döküm Tava seti tüm boyları ile ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yine aynı ürün grubunda yer alan ve ihtiyacınız doğrultusunda ölçülerini kendiniz belirleyebileceğiniz granit tava setimizi tercih edebilirsiniz. Tavalarda tercih edeceğiniz ideal boylar 20 cm, 22 cm, 24 cm, 26 cm, 28 cm olmalıdır.
  

Çatal Kaşık Bıçak Seti 

Çatal kaşık bıçak setleri alırken hem günlük kullanım için uygun hem de misafirlerinizi ağırlarken kullanacağınız şık setler seçmelisiniz. Günlük kullanım için 72 parça olan setleri tercih etmelisiniz. Günlük kaşık çatal kullanımı fazla olacağı için elinizin altında 12 kişilik bir ürün bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Misafirlerinizi ağırlarken kullanacağınız çatal kaşık bıçak takımlarınızın 18/10 paslanmaz olmasına dikkat edin.
Şık tasarımının yanı sıra paslanmaz çelik yapısı ile öne çıkan Taç çatal kaşık bıçak takımlarını sizlere önerebiliriz. 

Tabak, Kâse ve Servis Ekipmanları

Yemek takımı alırken hem günlük kullanım için hem de misafirleriniz için ayrı ayrı olmak üzere 2 çeşit almanızı öneriyoruz. Ayrıca farklı boyutlarda kâselere de ihtiyacınız olacağı için cam ve porselen olmak üzere farklı türlerde kâse seçimi yapmanız uygun olacaktır.
Günlük kullanacağınız yemek takımlarında sade dokunuşlu ürünleri tercih etmeye dikkat ediniz, zamanla gözünüzü ve ruhunuzu yormayacak ürünler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Misafirlerinizi ağırlamak için alacağınız yemek takımının porselen olmasına dikkat ediniz. Sofralarınızı taçlandırma noktasında yemek takımı seçimi çeyiz hazırlığının en önemli aşamalarından biridir. Taçlandırmak demişken yemek takımı seçiminde en iyi seçenekleri “Taç Yemek Takımların”da bulabilirsiniz. 12 ve 6 kişilik, farklı desen ve modeller arasından hem zevkinize hem de ihtiyacınıza hitap edecek birçok seçeneği bulabilirsiniz.

Mutfak Gereçleri

Rende, spatula, kepçe seti, çırpıcı, orta servis kaşıkları gibi mutfak yardımcılarınıza karar verirken ilk etapta ihtiyacınız olan ana ürünleri seçmelisiniz.
Aynı anda hepsini birden aldığınızda bazılarını hiç kullanmadığınızı zamanla fark edeceksiniz.

Kesme Tahtası ve Bıçak Seti

Farklı kullanımlar için uygun bıçaklar ve hijyenik kesme tahtaları için birkaç model ve alternatif ile ilerlemek daha doğru olacaktır. Et doğramak için ahşap bambu kesme tahtası, sebzeler için cam kesme tahtası kullanmak daha sağlıklı olacaktır. 
Bıçaklar ise mutfaktaki en büyük yardımcımız diyebiliriz. Leziz yemekler hazırlarken mutfaktaki en büyük yardımcımız olan bıçak türlerinin her biri farklı özelliklere sahiptir.
Sebze, meyve ve etlere şekil verme, doğrama ya da dilimleme hususunda önemli olan, bıçaklarda dengeli kesme, ergonomik yapı, paslanmaz çelik olup olması gibi kriterler önem arz etmektedir. Bıçak setleri içinde neler yer alır, diyenler için ilk sırada şef bıçağı geldiğini söylememiz gerek.
Sebzeleri doğramak için ayrı bir bıçak, meyveler için ayrı bir bıçak, ekmek doğramak için ayrı bir bıçak ve çok amaçlı kullanılan farklı bir bıçak türü ile kendi setinizi oluşturabilirsiniz.

Çaydanlık ve Fincanlar

Çeyizinizdeki en önemli parçalardan biri de fincan setidir çünkü hem sunumu hem o eşsiz kokusu ile kahve içmek birçok insan için bir yaşam tarzıdır. Doğru kahve fincanını seçmek, bu deneyimi mükemmelleştirebilir. Kahve fincanı alırken sadece estetik açıdan düşünmemek, içim konforuna da bakmak gerekmektedir. Çok eski tarihlere uzanan kahvenin sunumu da fincanı da kahvenin kalitesi kadar önem arz etmektedir. Birçok model ve seçeneği olan fincanın boyutu da önemli bir kriter olmalıdır sizler için; fincan boyutu ne çok küçük ne de büyük olmalı. Bu konuda Taç klasik fincan takımları size tercihleriniz konusunda kolaylık sağlayacaktır.
Sade ve modern hatları asırlık kahvenin mis gibi kokusunda sizlere ve misafirlerinize keyifli anlar yaşatacaktır.

Fırın Tepsisi

Çeyizinizde olması gereken bir diğer ürün fırın tepsileridir.
Evliliğinizin ilk zamanlarında en çok kullanacağınız elektronik araçlardan biri de fırınınız olacaktır. Fırının içinde yer alan fırın tepsileriyle yemek yapmak hem ebat açısında uygun olmayacak hem de derinlik olarak sizi epey zorlayacaktır.
Tepsi alırken derin olmasına dikkat etmeliyiz. Son dönemlerde trend olan döküm tepsiler çeyiz listelerinde tercih edilmeye çoktan başladı bile. Sizi döküm tadında lezzetli yemekler yapma deneyimi yaşamaya davet ediyoruz! O halde tercihinizi yaparken TAÇ döküm serisi fırın tepsilerini gözden geçirmeyi unutmayın. 

Mikrodalga Fırın veya Air Fryer

Evliliğin ilk yılları için ideal bir kurtarıcı olacak olan son dönem trend air fryer ürünler artık çeyiz listesinde ilk sıralara doğru ilerliyor.
Hızlı pişirme ve hızlı ısıtma işlemleri için oldukça kullanışlı olan bu ürünler hem zaman konusunda hem de elektrik tasarrufu açısından epey verimli olacaktır.
Evliliğin ilk zamanlarında size mutfakta bir şef edası katacak olan TAÇ air fryer ürünlerinden hem dijital hem de manuel seçenekleri mutfak listenize dahil edebilirsiniz.

Mutfak Robotu veya Blender

Çeyizinizde en çok kullanacağınız ürünlerden bir tanesi de mutfak robotu veya el blender ürünleri olacaktır. Kek yapmak için mikserli olan blender, sebze doğramak içinse rondo türü olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Su Isıtıcı veya Çaydanlık

Hızlı su kaynatma işlemleri ve çay demlemek için kullanacağınız çaycı türünde olan ısıtıcıları tercih etmek iki ihtiyacı da bir üründe karşılamak adına daha doğru olacaktır. Hem çaycı hem kettle olarak kullanacağınız ısıtıcının mutfak tezgâhı üzerinde kullanılacak diğer elektronik cihazlar ile renk uyumu dikkat edeceğiniz diğer bir detay olmalıdır.

Su Bardakları, İçecek Bardakları ve Şişeler

Günlük kullanım için su bardakları ve özel içecekler için bardaklar olarak ikiye ayırıyoruz listemizi. Günlük kullanımdaki bardaklarınızı hem büyük boy hem de orta boy olarak tercih edebilirsiniz. Misafirler için tercih edeceğiniz bardakların ise kullanışlı olması, seçtiğiniz yemek takımı ile uygun bir tarz olması ve masanın ışıldayan yüzü olacağını düşünerek seçilmesi gerektiğini bilmenizi isteriz.

Mutfak Terazisi ve Ölçü Kapları

Evliliğin ilk zamanları en çok ihtiyaç duyulan yan ürünler arasında mutfak tartısı ve ölçüm kapları gelecektir. Doğru ölçümler için gerekli ölçüm kapları hem yemek yaparken hem tatlı, börek, kek yaparken elinizin altında çokça kullanacağınız ürünler olacaktır.

Konserve ve Saklama Kapları

Yiyecekleri saklamak ve taze tutmak için uygun kaplara ihtiyaç duyacaksınız.
Bu kapları alırken cam olanları tercih etmeye üzen göstermenizi öneriyoruz.
Yiyecekler belki de kabın içinde uzun süre kalacağı için sağlık açısından camı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
Saklama kaplarını boy olarak farklı ebatlarda almanız hem çekmece içi rahatlığı açısından hem de gıda türlerine göre hacim hesabı için uygun olacaktır. Cam ürünlerimizden Taç Mia ürünlerini tercih edebilirsiniz. Tasarımı ile çokça tercih edilen Taç Mia setleri çekmeceye koyma gerekliliği gözetilmeyen, mutfak tezgahında da kullanabileceğiniz oldukça şık ürünlerdir.

Çöp Kutusu ve Çöp Torbaları

Mutfakta kullanacağınız çöp kutunuzun ne çok küçük ne de büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Orta boy, mutfak için her zaman en idealidir.

Filtre Kahve Makinesi veya French Press

Kahve hazırlamak için filtre kahve makinesi veya french press arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Hem kahve hem de bitki çayları için french pressleri tercih edebilirsiniz. Size keyifli bir deneyim sunan birbirinden şık Taç french pressleri mutfak listenize ekleyebilirsiniz.

Mutfak Havluları ve Süngerler

Mutfak temizliği için havlular ve süngerler bir evin olmazsa olmazıdır.
Bu liste, temel mutfak gereçlerini içermekle birlikte, kişisel tercihlere, yemek pişirme alışkanlıklarına ve ihtiyaçlara göre genişletilebilir.

0 Yorum

Yorum yapabilmek için hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

Yazı Ara

Son Yazılar

Taç Evlilik Paketi
Taç Evlilik Paketi
15 04 2024
Air Fryer İle Hızlı ve Pratik Tarifler
Air Fryer İle Hızlı ve Pratik Tarifler
02 04 2024
Yemek Takımları Modelleri ve Fiyatları
Yemek Takımları Modelleri ve Fiyatları
29 03 2024
Tencere Setleri Modelleri ve Fiyatları
Tencere Setleri Modelleri ve Fiyatları
28 03 2024
Çeyiz Setleri Modelleri ve Fiyatları
Çeyiz Setleri Modelleri ve Fiyatları
25 03 2024

Son Yorumlar

Ayaç aytaç
Taç düdüklü tencere

Ahmet Aytaç
Porselen Fincan Takı

Ahmet Aytaç
Fiyatlarınız bütçemi

Ayaç aytaç
Ağustos ayında düğün

Ahmet Aytaç
Taç porselen yemek t